Organizator:

Wyzwań nie brakuje, ale deweloperzy budują

Podziel się

Wyzwań nie brakuje, ale deweloperzy budują

Kolejne wyzwania dla branży deweloperskiej, jak i klientów poszukujących swojego nowego mieszkania. Tak w ogromnym skrócie można podsumować ostatnie miesiące na rynku pierwotnym. Do tej pory na sytuację miały wpływ: pandemia, rosnące ceny materiałów budowlanych i wykonawstwa, drastycznie malejąca ilość dostępnych gruntów, czy wysokie, coraz wyższe stopy procentowe. Zbrojna inwazja Rosji na Ukrainę również wpłynie na sytuację ekonomiczną sektora budowlanego. W związku z tym, sprawdziliśmy, czy deweloperzy realizują planowo inwestycje zarówno w Poznaniu, jak i okolicach. O szczegółach informują przedstawiciele firm z regionu Wielkopolskiego.

 

Poznaniacy lubią Jeżyce, Strzeszyn i Podolany

Poszukując własnego miejsca do życia, poznaniacy chętnie zaglądają na Jeżyce, Strzeszyn i Podolany, bez względu na to, czy marzą o mieszkaniu dwupoziomowym, w zabudowie wielorodzinnej, czy domu z ogrodem. Propozycja deweloperów jest po prostu szeroka. Nie może to dziwić, ponieważ mieszkanie bądź dom po tej stronie Poznania pozwalają na korzystanie z uroków Jeziora Strzeszyńskiego, czy Rusałki. Blisko tych miejsc powstaje cenione osiedle Nowe Ogrody, zlokalizowane przy ulicy Meissnera. Z początkiem roku zakończyła się budowa etapu 6.0, gdzie właśnie kończy się proces przekazywania kluczy nowym mieszkańcom.

Natomiast intensywne prace prowadzone są na etapie 7. W maju odbyła się ważna uroczystość, jaką zawsze jest powieszenie wiechy. W tym etapie dla klientów zaprojektowano 130 mieszkań, a w ofercie pozostało ostatnie 20 lokali. Zakończenie budowy planowane jest na I kwartał przyszłego roku. Po 10 latach rozbudowy osiedla przyszedł moment na wprowadzenie, na razie w formie przedsprzedaży, ostatniego 8 etapu inwestycji. Powstanie 107 mieszkań o powierzchni od 26 do 95 mkw. Budowa już ruszyła, a zakończenie realizacji etapu 8.0 planowane jest na II kwartał 2024 roku.

Podobnie, jak Ogrody, na Jeżycach znajdują się Podolany. Przy ul. Heleny Rzepeckiej w Poznaniu deweloper Sky Investments realizuje inwestycję składającą się z mieszkań 2-poziomowych i domów z ogrodami. Aktualnie trwa budowa etapu IV. W szeregu H zostały wstawione okna i wykonana elewacja budynku. Natomiast w szeregu I trwa docieplanie oraz wykonywanie elewacji. IV etap inwestycji będzie gotowy w I kwartale 2023. Znajdzie się w nim łącznie 28 mieszkań dwupoziomowych. Deweloper realizuje też projekt Nowy Gruszczyn w gminie Swarzędz.

Jeszcze bliżej poznańskich jezior powstaje inwestycja od dewelopera More Place. Przy ulicy Golęczewskiej w Poznaniu regularnie powiększa się Osiedle Przy Jeziorach. - W III etapie inwestycji cztery dwulokalowe budynki są niemal gotowe, ponieważ mają już wykonaną elewację, wstawione okna oraz położony dach. W kolejnych domach trwają zaawansowane prace. Dwa kolejne budynki są przygotowane w stanie surowym otwartym, ale z pokryciem dachowym. Następnie w dwóch budynkach trwa murowanie ścian parteru – mówi Tomasz Pietrzyński, członek zarządu firmy More Place.

KDM Deweloper sukcesywnie rozwija swoją pierwszą poznańską inwestycję, Osiedle Poznań Malarska.

 

Po drugiej stronie Poznania

Po wschodniej stronie Poznania, niedaleko Ronda Śródka i rowerowej trasy o nazwie Wartostrada, najnowszą inwestycję realizuje Quadro Development. - U zbiegu ulic Smolna i Główna powstanie kameralny pięciokondygnacyjny budynek wielorodzinny. Proponujemy 47 mieszkań o powierzchni od 29 do 89 m kw. Trwają prace związane z wykonaniem stropu nad halą garażową - informuje Marek Smogór, reprezentujący Quadro Development.

Kolejne poznańskie inwestycje rozwija Grupa Inwest. Budynek Wilda Corner na poznańskiej Wildzie ma ukończone prace tynkarskie i elewacyjne. W najbliższym czasie nastąpi wykonanie prac wykończeniowych na częściach wspólnych, zagospodarowanie terenów zewnętrznych. Planowany odbiór mieszkań już w wakacje bieżącego roku. – Inwestycje przebiegają zgodnie z harmonogramami. Inwestycję Wilda Corner można zobaczyć podczas organizowanych 25 czerwca drzwi otwartych. Zapraszamy osoby zainteresowane zakupem mieszkania – mówi Mateusz Glema z poznańskiego biura sprzedaży Grupy Inwest. W inwestycji Horyzont Naramowice wykonano: instalacje podposadzkowe, podtynkowe, instalacje wodno-kanalizacyjne, a także centralnego ogrzewania. Zostały zamontowane 2 windy. Ponadto wiosną ubiegłego roku deweloper rozpoczął realizację Nova Łacina Niemena 6, czyli II etapu inwestycji Nova Łacina. Budynek mieszkalny osiągnął stan surowy otwarty.

Spółka EBF Development realizuje na terenie Poznania dwie inwestycje. Na Wildzie powstaje projekt Apartamenty Bergera ze 134 mieszkaniami i apartamentami o powierzchni od 33 do 131 mkw. Obecnie wykonywane są ściany podziemnej hali garażowej pod budynkiem 1A. Ceny rozpoczynają się od 10.500 złotych brutto za metr kwadratowy, a zakończenie budowy planowane jest na grudzień 2023 roku. Ofertę dewelopera uzupełnia projekt Reduta Nowe Podolany. Do sprzedaży trafiły lokale z budynku nr 10 w ramach rozbudowy osiedla. EBF Development proponuje 95 mieszkań o powierzchni od 29 do 74 mkw. Tu cena mkw. zaczyna się 8900 zł brutto z, a termin realizacji to II kwartał 2024 roku.

 

Zaglądamy do gminy Kórnik

Klienci na rynku nieruchomości chętnie zaglądają też na przedmieścia Poznania. Powodów może być wiele, natomiast deweloperzy realizujący inwestycje w gminach ościennych, zauważają, że najczęściej nabywcy wybierają ich ofertę, ponieważ jest równie bogata i zdecydowanie łatwiej o pożądany dziś zielony ogród lub taras. Wraz z domami mieszkalnymi, powstaje przecież infrastruktura osiedlowa, jak chociażby chodniki, drogi wewnętrzne, plac zabaw czy sklep. Takim przykładem jest inwestycja Rodzinny Zakątek w Błażejewie k. Kórnika, gdzie deweloper KM Building stopniowo rozbudowuje osiedle o kolejne etapy domów w zabudowie szeregowej.

- Aktualnie w szeregowcach, których budowa zakończy się do końca czerwca, trwają prace związane z wykonaniem elewacji. Wewnątrz domów zaś wykonywane są tynki oraz posadzki. Rozpoczęły się także prace wykończeniowe, doprowadzające do naszego podwyższonego standardu deweloperskiego. W kolejnych szeregowcach, które mają być oddane w III i IV kwartale bieżącego roku, trwają prace dekarskie oraz montaż instalacji elektrycznej. Rozpoczynamy tynkowanie wewnątrz budynków, a jeden z szeregowców ma właśnie wstawianą stolarkę okienną. Wszelkie prace w V etapie osiedla postępują. Cieszymy się, że już niedługo część naszych Klientów zamieszka w swoim wymarzonym domu, a finalnie do końca roku, wszyscy znajdą swoje miejsce na osiedlu Rodzinny Zakątek – podsumowuje Maciej Bartczak, współwłaściciel KM Building.

- Wysokie koszty budowy i osłabienie popytu to najważniejsze wyzwania, przed jakimi stoi obecnie nasza branża. Spadła liczba mieszkań, na których budowę wydano pozwolenia lub dokonano zgłoszenia z projektem budowlanym oraz liczba mieszkań, których budowę rozpoczęto. Spodziewamy się jednak jeszcze większych obciążeń finansowych związanych z realizacją  inwestycji. To przełoży się na mniejszą liczbę uruchamianych projektów, a ograniczona podaż i rosnące koszty będą trzymać ceny - mówi Andrzej Marszałek, Prezes Zarządu Oddziału Poznańskiego Polskiego Związku Firm Deweloperskich.